Seriale

Squid Game – czy serial jest naprawdę tak dobry jak go kreują?

squid game serial

Squid Game to serial Netflixa, który w ostatnich miesiącach zyskał niezwykle dużą popularność. Skale owej popularności niewątpliwie ukazuje fakt, że główny operator internetowy Korei Południowej zażądał od Netflixa odszkodowania, ze względu na zużycie nadzwyczajnej ilości transferu przez koreańskich odbiorców – właśnie z powodu nagłego i jednoczesnego oglądania platformowego serialu.

Squid Game – reżyser i obsada

Reżyserem, scenarzystą i zarazem producentem serialu jest Hwang Dong-Hyuk. Serial który zyskał popularność we wrześniu 2021 roku, powstawał ponad 10 lat. Na początku długi etap kreacji w umyśle scenarzysty. Niezliczone ilości alkoholu wypite podczas twórczego procesu (do czego sam Hwang Dong-Hyuk się przyznaje). Niezliczona ilość poprawek, by dopiero przejść do produkcji i realizacji serialu. Czy warto było?

Squid Game – czym się wyróżnia, produkcja oraz realizacja.

Finansowo niewątpliwie twórca Squid Game wyszedł korzystnie. Do tego stopnia, że pomimo iż nie planował pierwotnie realizacji drugiego sezonu, udało się go finalnie do tegoż pomysłu przekonać. jednakże pod warunkiem zatrudnienia dodatkowo zawodowych scenarzystów, gdyż jak sam stwierdził, jego zdrowie mogłoby nie przetrzymać wymyślenia drugiego sezonu 🙂

Serial wyróżnia ciekawy aspekt społeczny jak i ukazanie problemów i bolączek życia codziennego – tego prawdziwego, klasy średniej i niższej. Pokazuje często problemu takie jakimi są, bez wspaniałych rozwiązań i czekających za rogiem cudów. Nie epatuje pseudo pozytywnymi radami typu: “wyjdź ze swojej strefy komfortu”. Stawia nas przed wieloma dylematami moralnymi, czyje życie jest ważniejsze, istotniejsze, kto zasługuje na jego kontynuację a kto na śmierć. Czy dobro zawsze zwycięża ze złem, a może zło przykrywa dobro, pozostawiając jedynie drobne i niewyraźne promyki nadziei?

Squid Game – o czym jest? Dla kogo?

Sam pomysł nie jest wielce odkrywczy. Tajemnicza organizacja werbuje 456 osób, będących na finansowym dnie, do specyficznej gry. Na początku większość osób niewątpliwie nie do końca zrozumiało zasady, gdyż stawką w grze jest ich życie. Muszą rozegrać między sobą sześć zabaw z dzieciństwa, a ta osoba, która pozostanie przy życiu, zdobywa ogromną kwotę pieniędzy (w przeliczeniu jest to kilkaset milionów polskich złotych). Zawiązują się grupy wsparcia, sojusze, przyjaźnie … a wszystko zmierza do nieuniknionego końca.

Więcej generalnie nie chce tutaj zdradzać, by komuś nie popsuć “rozrywki” podczas oglądania. Pomimo wszechobecnej śmierci w serialu, film nie jest przesadnie brutalny. Widać już na pierwszy rzut oka, że nie jest to amerykańska produkcja, gdzie krew lała by się gęsto i często. Stąd film nie zyskał ograniczenia wieku 18+, a dostępny jest już dla widzów 16+.

Squid game – czy warto obejrzeć? Subiektywne zdanie.

Serial niewątpliwie ciekawi swoją konwencją. Wprowadza element zaskoczenia, dwutorowości fabuły (tego co się dzieje wewnątrz gry, jak i poza jej kulisami). Jednakże, gdy dochodzi już do różnego rodzaju retrospekcji, opowiadań bohaterów, czy całej tej otoczki nie związanej z główną fabułą, niestety staje się on dość nudny i widać tutaj pewne braki.

Mam pewne spaczenie, gdzie w każdym filmie czy oglądanym serialu doszukuję się irracjonalnych zachowań bohaterów. Może przez to że jestem mega empatyczną osobowością i jestem w stanie wczuć się w różne postacie. Stąd w tej produkcji co chwilę niemalże wstrząsały mną uderzenia całkowicie pozbawionych irracjonalności decyzji bohaterów. Postępujących wbrew sobie, wbrew swojemu kręgosłupowi moralnemu i wyznawanym zasadom, wbrew temu co jeszcze wcześniej tak mocno bronili i o co walczyli. Pod względem logiki niestety serial nieco kuleje, mimo wszystko ogląda się go przyjemnie i szybko. Zważywszy, że serial składa się 9 odcinków, ogląda się go bardzo szybko i można go na spokojnie “przerobić” w jeden weekend. Nadaje to na pewno tempa całej produkcji.

Squid Game – kiedy będzie 2 sezon

Jak już wspomniałem, w zamyśle autora nie miało być w ogóle drugiego sezonu. Uważam, że Netflix skutecznie przekonał twórcę do decyzji nad kontynuacją (a to zapewne za sprawą wielomilionowych zysków które Netflix odnotowuje dzięki tej produkcji). W prawdzie nie ma oficjalnej informacji, że drugi sezon serialu powstanie. Sama fabuła zakończona jest w sposób neutralny. Ewidentnie dając możliwość na powstanie kontynuacji, ale równoznacznie mogąc zakończyć historie na tym etapie jak się skończyła, pozostawiając dalszy ciąg wyobraźni odbiorcy. Moim skromnym zdaniem, uważam że drugi sezon niewątpliwie powstanie, i myślę że jeszcze do końca listopada będę w stanie edytować ten artykuł i potwierdzić oficjalną informację o drugim sezonie, a może nawet wskazać przybliżoną datę 😉

Jasne jednakże jest, o czym mówił sam Hwang Dong-Hyuk, że jeżeli drugim sezon miałby powstać, to na pewno nie byłby on jego wyłącznym autorem, ale chciałby zatrudnić grupę profesjonalnych scenarzystów. Czekamy zatem na kolejne informacje 🙂

SHARE
RELATED POSTS
dom z papieru opinie
Kogo zabrałbyś na bezludną wyspę? – dobrze się zastanów nad odpowiedzią. Dom z papieru.
Chyłka Zaginięcie pressbook
Chyłka (serial) – czy powstanie 5 sezon?
wiedźmin netflix
Serial Wiedźmin na Netflixie — to już pewne!

Leave Your Reply

*