Recenzje

Otchłań – Robert J. Szmidt (recenzja)

otchłań Robert J. Szmidt recenzja

Moda na postapokalipsę wydaje się nie mijać, może jest nawet wprost przeciwnie patrząc na liczbę książkę na półkach. Kolejną pozycją jest powieść „Otchłań” Roberta J. Szmidta.

Otchłań – o czym jest książka?

Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądała rzeczywistość po końcu świata? „Otchłań” uchyli Wam rąbka tego wyobrażenia. W dwadzieścia lat po wojnie nuklearnej, lądujemy we Wrocławiu. Choć w zasadzie we wrocławskich kanałach. To tam schowali się ludzie, którzy przeżyli atomową zagładę. Jednym z nich jest sędziwy Nauczyciel. Jest on główną postacią powieści. Liczy sobie ponad czterdzieści lat i zamieszkuje jedną z enklaw – grup, na które podzieliła się ocalona społeczność. Na co dzień zajmuje się edukowaniem młodych obywateli nowego świata.

Życie w kanałach nie jest łatwe. Wszędzie mrok, a pośród niego bestie, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. Dodatkowo ludzie ulegają zezwierzęceniu. W tym czasie, światem rządzi prawo Darwina – przeżyje najsilniejszy. Dlatego w enklawach nie ma miejsca dla kalekich i słabych. Tym ciekawiej, że nauczycielowi jako jednemu z nielicznych udało się przez wiele lat chronić swojego syna, który nie mówi. Płaci za to jednak cenę. Musi wędrować wraz z synem po kanałach. Na początku niewiele wiemy o bohaterze, któremu towarzyszymy. Oprócz tego, że jako jeden z nielicznych pamięta świat sprzed bombardowania.

Postaci, które spotykamy, nie są kryształowe. Litość i altruizm odeszły w zapomnienie. Każdy pragnie przetrwać. Ludzie nie stronią nawet od kanibalizmu, który staje się coraz powszechniejszy. Tak wygląda człowiek doprowadzony do skrajności.

Otchłań – czy warto przeczytać?

Świat „Otchłanni” wciąga nas. Nawet jeśli atmosfera zaprezentowana w książce może przytłaczać. Miłośnicy klimatów postapokaliptycznych odnajdą się tutaj z całą pewnością.  Tytuł ten powinien przypaść im do gustu. A jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z serią „Metro”, to jest to dobry sposób na jej rozpoczęcie.

SHARE
RELATED POSTS
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – J.K. Rowling
zobaczyć niebo historie prawdziwe john burke
Zobaczyć niebo. Historie prawdziwe – John Burke – recenzja
chyłka zaginięcie remigiusz mróz recenzja
„Chyłka. Zaginięcie” Remigiusz Mróz – recenzja

Leave Your Reply

*