Książki

Fantasy jest wartościowe

fantasy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego nasze mózgi lubią czasem się bać?

Tajemnice są zarazem czymś, czego się boimy, ale chcemy je poznać, budzą zatem w nas ogromną ciekawość. To dlatego tak bardzo lubimy oglądać horrory i thrillery pod każdą postacią oraz czytać książki o dziwnych, przerażających stworach. Nasze mózgi potrzebują czuć. Układ nerwowy to nie tylko fizyczne doznania takie jak ból czy dotyk. Strach jest bardzo ważnym sygnałem, że coś nam zagraża i musimy uciekać lub się schować. Czasem mamy wrażenie, że niby wszystko jest w porządku, ale chyba nie do końca i pomimo braku zewnętrznego niebezpieczeństwa odczuwamy wewnętrzny niepokój. Każda emocja jest ważna, nie tylko radość. Odczuwanie smutku, złości czy strachu jest bardzo ważne. Włączając horror masz poczucie kontroli nad swoim strachem i stresorem, którym jest film. W każdym momencie jego trwania możesz przecież zrezygnować z seansu i poddać się jakiejś innej czynności. Podobnie jest z książką – to Twoja decyzja czy i kiedy po nią sięgniesz, możesz także odłożyć ją z powrotem na półkę, na której stała. Filmy przygodowe również potrafią świetnie podnieść ilość wydzielanej adrenaliny i działać motywująco na swoich widzów.

Zalety czytania książek i oglądania filmów fantastycznych

Rozwiń swoją wyobraźnię czytając wspaniałe książki fantasy, np. Wojowników. Nie ma to jak wciągająca akcja w dziwnym, innym świecie. Fanów tego gatunku przybywa z roku na rok i nic w tym dziwnego, wszak powstają kolejne, ciekawe dzieła. Dzięki nim możesz odpocząć od rutyny dnia codziennego. Fantasy to przecież nieograniczona niczym wyobraźnia, szczególnie u czytelnika książki, który ma możliwość wyobrażania sobie przedstawionego w niej świata oraz bohaterów na różne sposoby. W swojej głowie wymyśla kolejne dzieje ulubionych bohaterów, którzy nigdy się nie poddają, a nawet, jeśli upadną, to powstają i idą walczyć dalej. Opowieści o niezwykłych światach i postaciach to również walka dobra ze złem. Tak bardzo potrzebujemy jej w naszym życiu… Tak bardzo potrzebujemy, aby dobro wygrywało i byśmy każdego dnia mogli iść spać z uśmiechem na twarzy i ogromną nadzieją, że jutro będzie lepiej, albo tak samo dobrze, jak było dzisiaj.

Utożsamianie z bohaterem

Pomimo różnic, świat bohatera fantasy i świat czytelnika mają pewne cechy wspólne. Bohaterowie bardzo często przeżywają podobne dylematy moralne, co my. Tak samo, jak my bywają ranieni i muszą sobie poradzić z własnymi traumami oraz dotykającymi problemami. Przeżywamy swoiste katharsis, kiedy udaje im się wyjść cało z trudnej sytuacji, którą moglibyśmy w jakikolwiek sposób przełożyć na nasze życie. Tak, jak my, przeżywają chwile załamania, ale widząc, jak zaciskają pięści i nie dają za wygraną czujemy się zmotywowani, że my też nie powinniśmy się poddawać. Fantasy oraz science fiction, a także thrillery mogą zadziałać na czytelnika lub widza motywująco, co ma możliwość być widoczne w jego życiu codziennym. Uczą one odwagi i nie załamywania się, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Wielokrotnie niosą ze sobą również przesłanie, że warto być dobrym, a sława, pieniądze czy władza nie dadzą tego, co oferuje prawdziwa miłość oraz przyjaźń.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

SHARE
RELATED POSTS
Pasażer do Frankfurtu Agata Christie
Pasażer do Frankfurtu – Agata Christie
To be read, tbr na wakacje
“To be read” TBR na wakacje
najlepsze książki kryminalne z polskim akcentem
Najlepsze książki kryminalne z polskim akcentem – ranking polskich autorów

Leave Your Reply

*