Recenzje

Instytut (2019) – Stephen King – w imię wyższego dobra

Instytut Stephen King recenzja książki

“Instytut”, to kolejna powieść grozy napisana przez Stephena Kinga, który jest niekwestionowanym numerem jeden jeśli chodzi o ten gatunek literacki obecnych czasów. Gdy światło dzienne ujrzała zapowiedź książki, wielu na nią czekało z niecierpliwością. Miała to być opowieść na miarę “To” i “Podpalaczki”, które okazały się bestsellerami.

“Instytut” opowiada o historii Luke’a Ellisa, który był nad wyraz inteligentny, a ponadto posiadał nadprzyrodzone zdolności jakimi były telekineza i telepatia. Pewnej nocy do domu wkradli się szaleni mordercy, którzy na zlecenie naukowców zamordowali rodziców chłopca, a jego samego porwali i umieścili w tytułowym instytucie.

Szybko jednak młody geniusz zorientował się, że nie jest sam. W ośrodku znajdowały się dzieci, które tak jak on posiadały zdolności telekinetyczne i telepatyczne. Szaleni naukowcy nie cofną się przed niczym. Aby wymusić posłuszeństwo na dzieciach – zadają im ból.

Instytut i ludzi, którzy nazywają się badaczami prowadzą do ich dehumanizacji. Dzieci można porównywać do myszy wykorzystywanych do eksperymentów. Jednak w opinii wielu ludzi czytających powieść, można dostrzec nawiązanie do historii i okresu drugiej Wojny Światowej, gdy Żydzi znajdujący się w obozach koncentracyjnych, także nie byli uważani za ludzi.

Jedyną opcją na przetrwanie w tych ciężkich warunkach jest przyjaźń, która rodzi się między chłopcami. Stanowiąc mocny kolektyw przeciwstawiają się naukowcom, a w konsekwencji obalają zasadność działania Instytutu. Niestety do końca nie wiadomo czy działanie ośrodka miało charakter wyższego dobra czy też nie.

Stephen King zastosował w powieści istotny wątek znany z choćby “To” oraz “Podpalaczka”, a mianowicie znaczenie przyjaźni. należy też dodać, że nie jest to książka na długie jesienne wieczory, ponieważ jest przepełniona bólem i cierpieniem dzieci przebywających w ośrodku badawczym. Niemniej jest to godna uwagi przeczytania książka, która mimo wszystko potrafi czytelnika wciągnąć na długie godziny.

SHARE
RELATED POSTS
zobaczyć niebo historie prawdziwe john burke
Zobaczyć niebo. Historie prawdziwe – John Burke – recenzja
Księżniczka
Księżniczka – Lucyna Olejniczak
Kaszka z mlekiem
Kaszka z mlekiem – Sarah Turner

Leave Your Reply

*