Pozostałe

Banksterzy (2020) – 10 grzechów głównych banków

banksterzy - recenzja

Film Marcina Ziębińskiego opowiada o kilku głównych przewinieniach banków, jakich dopuściły się w ostatnich kilkunastu latach. Jeżeli do tego dodamy całkiem dobrą obsadę, scenariusz jak z życia wzięty i dramatyczną fabułę, otrzymamy stosunkowo dobre kino.

Kredyty we frankach szwajcarskich, polisolokaty czy opcje walutowe – terminy te w ostatnich latach są nie tyle znane z ofert bankowych, co z reporterskich programów, ukazujących dramaty ludzi, którzy zostali wciągnięci w zobowiązania finansowe ponad ich miarę, wprowadzeni w błąd przy zawieraniu umów oraz poprowadzeni przez “handlowców” bankowych jak po sznurku – aby wpaść w pułapkę.

W filmie, w dość dosadny, przejrzysty, choć nieco wynaturzony sposób, zostały przedstawione procedery stosowane przez niektóre banki, w których to ludzie tracili oszczędności swojego życia. Owych procederów nie będę tutaj opisywał aby nie schodzić na boczny temat, chyba że będziecie chcieli, aby przedstawić je krok po kroku wówczas to uczynię – dajcie znać ewentualnie w komentarzach.

Banksterzy – premiera

Premiera filmu odbyła się w czasach pandemii, co niewątpliwie nie jest dla filmu najlepszym rozwiązaniem. Zamknięte kina wyraźnie uszczuplają dochody z filmu. A szkoda, gdyż moim zdaniem film ten nie tylko dostarcza nam rozrywki, ale również edukuje w choć minimalnym stopniu, na co należy szczególnie uważać. Oczywiście, nie jest to materiał instruktażowy, ale niewątpliwie budzi w nas pewien niepokój i stawia w stan zagrożenia (czujności) – który powinien nam towarzyszyć podczas wszelkich istotnych decyzji finansowych w naszym życiu. Warto zawsze kilka razy się zastanowić nad warunkami kredytu, formy i obietnicy oszczędności czy ryzyka podejmowanego podczas inwestycji. Gdyby nie był to ważny temat, nie byłoby tylu “frankowiczów”, wpuszczonych w “Getinbank”, oszukanych przez “AmberGold” czy zrobionych w “IdeaBank”. Ten ostatni o temat dość “świeży” i zapewne dopiero za kilka miesięcy będą pierwsze przecieki informacji co tak naprawdę zaszło w tym temacie, kto najwięcej stracił, a kto zyskał.

Banksterzy – obsada

Pomijając już kwestie fabularne, film banksterzy posiada bardzo interesująca obsadę.

Z ciekawszych aktorów w mojej subiektywnej ocenie może na ekranie zobaczyć (kolejność przypadkowa):

  • Antoni Królikowski
  • Magdalena Lamparska
  • Katarzyna Zawadzka
  • Tomasz Karolak
  • Małgorzata Kożuchowska
    (tych dwoje niestety nadto kojarzą mi się z Rodzinka.pl i obsadzanie ich w jednym filmie, to tego w rolach które wchodzą ze sobą w różne interakcje, moim zdaniem jest niestety pewną pomyłką :))
  • Jan Frycz
  • Marcin Bosak (IMO chyba najlepiej odegrana rola w tym filmie).
  • Maciej Nawrocki (IMO druga z kolei najlepszych ról 🙂 )
  • i inni 🙂

Tomasz Karolak niestety nie odnalazł się w swojej roli. Grając bezwzględnego prezesa banku, nastawionego jedynie na zysk i rządzę … nie tylko władzy i pieniędzy – prezentował się wprost groteskowo. Niestety w mojej ocenie pomyłka 🙁 Trzeba jednakże przyznać, że nie jest to jego wina, gdyż aktorsko stanął na wysokości zadania. Prawda jednakże jest taka, że aktor poprzez swoje role, w pewien sposób kształtuje swój wizerunek. I tym sposobem nie zawsze może on zagrać każda rolę, posiadając już pewien dorobek. Niewielu jest aktorów, którzy potrafią się wybić nad swój wizerunek sceniczny/aktorski.

Banksterzy – dla kogo

Pomimo, że gatunkowo film Banksterzy to dramat w czystej postaci. Posiada on jednakże pewne elementy rozrywkowe, a nawet i humorystyczne. Oczywiście, losy bohaterów są dość dramatyczne i nie do końca wiadomo czy zakończa się happy endem – a nawet jeśli już, to czy pewne “dobre” rozwiązania zawsze muszą być “happy”? Przekonajcie się sami – po obejrzeniu tego filmu, na pewno będziecie wiedzieli co miałem na myśli.

Banksterzy – czy warto obejrzeć

Może bez wielkiego hiperoptymizmu, aby natychmiast odpalać platformę Player i zasiadać do oglądania,m ale w wolnej chwili na pewno jest to pozycja warta obejrzenia. Na raz, obejrzeć, przemyśleć, wyciągnąć wnioski na przyszłość i dalej wędrować przez życie 🙂

Jeszcze raz powtórzę, że nie jest to film instruktażowy, ale powinien skłonić do myślenia i zwracania uwagi na pewne pułapki “formalne”, z którymi mamy do czynienia niemalże codziennie w naszym życiu. I pod tym względem warto z niego czerpać naukę.

Na koniec jeszcze kilka materiałów dodatkowych 🙂

Oficjalny zwiastun filmu:

Making of z filmu:

SHARE
RELATED POSTS
Mamma Mia: Here we go again
Mamma Mia: Here We Go Again! – recenzja
Nowości w sierpniu od Netflix
Nowości w sierpniu od Netflix
filmy o ekologii
Filmy z EKO wątkami

Leave Your Reply

*