Horrory i Thrillery

Annabelle – film którego prawdziwy horroromaniak nie może pominąć

annabelle recenzja

Mia, będąc w ciąży otrzymuje w prezencie od swojego męża lalkę. Jest ona kolejnym eksponatem w kolekcji. Pewnej nocy dochodzi jednakże do krwawej zbrodni. Ich sąsiedzi, małżeństwo, zostaje brutalnie zamordowane, jak się później okazuje, przez ich córkę, która czynem tym chciała odprawić rytuał przyzywający szatana. Po dokonaniu masakry, odwiedza ich dom. Na szczęście policja przybywa na czas, zabija okultystów, którzy w konsekwencji swoich działań dokonują opętania lalki.

Lalka Annabelle, będąc opętana przez diaboliczny byt, terroryzuje małżeństwo, dokonuje morderczych czynów by w efekcie posiąść czyjąś duszę. Problem jest taki, że dana osoba musi owa duszę oddać dobrowolnie. Uciekając się to różnych moralnych wyborów, a w efekcie zagrażając dziecku, próbuje zmusić matkę by oddała własną duszę za bezpieczeństwo dziecka. Na szczęście znajduje się inne rozwiązanie – ale o tym dowiedzie się po obejrzeniu filmu.

Annabelle jest klasycznym horrorem. Wspaniale wywzorowany na lata 60-te, ukazuje nam wszystko to co najlepsze, a w scenach grozy trafia do najgłębszych naszych lęków, uderzając najbardziej pierwotne instynkty. Na ten przykład, dla mnie scena z windą to prawdziwy sztos! Reżyser nie tylko idealnie gra napięciem, budując je od pierwszych minut filmu, ale i w odpowiednich momentach dociska nam śrubę, szczególnie w tych których nie do końca się spodziewamy. idealnie wykorzystuje ponadto współczesną technikę filmową dla realizacji atmosfery grozy. Nie mamy tutaj dziwnych efektów specjalnych, które by nas tylko śmieszyły i denerwowały, mamy za to szereg mrocznych scen składających się w skrajnie beznadziejną sytuację dla głównych bohaterów. Osoby, które czytały książkę Ed i Loraiine Warrenów – Demonolodzy – skojarzą na pewno, że właśnie na tym opierają się trzy etapy opętania.

Film jak najbardziej godny polecenia, a zaraz po nim, sugeruje obejrzeć Annabelle 2: Narodziny zła – by dowiedzieć się skąd się wzięła Annabelle, kim była okultystka która opętała lalkę, cóż za mroczny byt dybał na duszę głównych bohaterów i dlaczego to robił.

 

SHARE
RELATED POSTS
obecność 2013 recenzja
Obecność 2013 – klasyka gatunku w najlepszym wydaniu
co robimy w ukryciu recenzja
Co robimy w ukryciu (2015) – recenzja
Oriol Paulo Fatamorgana
Fatamorgana – czy to wszystko było złudzeniem?
1 Comment
  • Sebastian
    18 marca 2019 at 17:35

    Myślę, że warto chociaż na chwilę zerknąć sobie, jak w rzeczywistości wyglądała ta lalka – zdjęcia na pewno krążą po sieci. Można powiedzieć, że jest jeszcze bardziej przerażająca 🙂

Leave Your Reply

*