Recenzje

„Poziom śmierci” Lee Childa – recenzja pierwszej powieści z cyklu o Jacku Reacherze

Poziom śmierci recenzja

Jack Reacher jest bohaterem, który doczekał się naprawdę obszernego cyklu książek autorstwa Lee Childa. „Poziom śmierci” jest pierwszą pozycją z tej serii, a zatem samym początkiem całej przygody. Za polskie tłumaczenie powieści odpowiada Paulina Breiter. Jeśli chodzi o gatunek, wspomniany tekst kultury zaliczyć można do sensacji. Amatorzy wartkiej akcji, do których ja również się zaliczam, mogą być naprawdę zadowoleni z tej lektury.

Postać Jacka Reachera jest błyskotliwa i zaskakująca, a jednocześnie fascynująco zaradna i czasem wręcz przerażająco naturalistyczna. We wspomnianej powieści nie ma miejsca na refleksje nad sensem istnienia Wszechświata – tutaj się po prostu dzieje. Czasem akcja toczy się wolno, a czasem szybciej, jednak nieustannie trzyma w napięciu i buduje atmosferę oschłej rzeczywistości, w której trzeba się odnaleźć, aby przetrwać. Fani literatury przeznaczonej do kontemplacji raczej nie znajdą tutaj okazji do specjalnie szczegółowych rozważań, ponieważ nie takie jest przeznaczenie tej książki. Chodzi po prostu o to, aby wciągnąć się w fabułę i w napięciu obserwować rozwój wydarzeń.

Momentami zarys akcji może wydawać się przewidywalny, jednak atmosfera tworzona przez słowa, które docierają do czytelnika, w dalszym ciągu wzbudza ciekawość wydarzeń. Mamy tutaj morderstwo, fałszowanie pieniędzy, czy też niepokojące więzienie. Nie brakuje również zagadek obecnych w świecie przedstawionym, jak i pytań, które być może zada sobie czytelnik podczas lektury. Atrakcji jest zatem naprawdę sporo i nie sposób się nudzić.

SHARE
RELATED POSTS
Niedźwiedź i słowik Katherine Arden recenzja
Niedźwiedź i słowik – Katherine Arden – recenzja
Instytut Stephen King recenzja książki
Instytut (2019) – Stephen King – w imię wyższego dobra
morderstwo ma motyw - recenzja
Morderstwo ma motyw – Francis Duncan

Leave Your Reply

*