Wydarzenia

Alergie i nietolerancje

alergia i nietolerancja

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to choroba przewodu pokarmowego, charakteryzująca się bólami brzucha, wzdęciami, biegunką lub zaparciami. Chociaż przyczyna IBS nie jest w pełni poznana, badania sugerują, że nietolerancje pokarmowe, alergie i nadwrażliwości pokarmowe mogą mieć wpływ na rozwój IBS i zwiększenie występowanie objawów i ich kontrolę. W związku z tym pacjenci z IBS powinni zwrócić uwagę na swoją dietę i wykluczyć składniki pokarmowe, które powodują objawy. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dietetykiem przed wprowadzeniem zmian w diecie, gdyż wszystkie wykluczenia dietetyczne powinny być poparte odpowiednią diagnostyką.

Alergie a IBS

Test na alergie pokarmowe jest jednym z pierwszych testów wykonywanych w celu wykluczenia alergii pokarmowej jako przyczyny zwiększenia się objawów w IBS. Test ten jest oparty na badaniu krwi, który wykrywa przeciwciała IgE, produkowane w odpowiedzi na alergeny pokarmowe. W przypadku sprawdzenia, które produkty mogą być odpowiedzialne za alergię natychmiastową IgE-zależną, a w konsekwencji za powstawanie objawów wykonuje się panel pokarmowy.  Jeśli wynik testu na alergie pokarmowe jest dodatni, należy bezwzględnie wyeliminować produkty na które została wykryta alergia. Takie działanie pozwoli na zmniejszenie dolegliwości związanych z IBS.

Nadwrażliwości pokarmowe a IBS

Testy na nadwrażliwości pokarmowe, czyli alergie o opóźnionej reakcji to inna metoda diagnozowania problemów pokarmowych, które mogą wpływać na IBS. Te testy badają stężenie przeciwciał IgG w odpowiedzi na różne składniki pokarmowe. Składniki te mogą powodować nieprawidłowe odpowiedzi układu odpornościowego, prowadząc do stanów zapalnych w organizmie.

Badanie, podobnie jak w przypadku alergii natychmiastowych, również oparte jest na badaniu krwi, jednak identyfikacji podlegają przeciwciał IgG, które odpowiedzialne są za pojawianie się objawów nawet do 72 godzin po spożyciu konkretnego alergenu. W związku z tym nadwrażliwości nie są możliwe do wykrycia „goły okiem”, bez wykonania odpowiedniej diagnostyki. Dzięki wykonaniu takich badań możliwe jest opracowanie spersonalizowanej diety eliminacyjnej, która pomoże w zminimalizowaniu objawów IBS.

Nietolerancje a IBS

W przypadku osób z zespołem jelita nadwrażliwego nietolerancje na fruktozę i laktozę są szczególnie częste. Objawy nietolerancji pokarmowych mogą obejmować: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki i zaparcia. Objawy nietolerancji pokrywają się z dolegliwościami IBS, dlatego też warto, aby pacjenci z IBS przeprowadzili testy nietolerancji pokarmowych, i w razie pozytywnego wyniku wiedzieli jakie wykluczenia pokarmowe wdrożyć. W przypadku nietolerancji na fruktozę, pacjenci powinni ograniczyć spożycie owoców, soków owocowych, miodu i syropów glukozowo-fruktozowych. Natomiast w przypadku nietolerancji na laktozę, pacjenci powinni unikać spożywania mleka i jego przetworów.

Badanie nietolerancji pokarmowej można przeprowadzić po przez wykonanie testu oddechowego w kierunku nietolerancji cukrów bądź za pomocą testów genetycznych.

Terapia w IBS

Ważne jest, aby pamiętać, że IBS jest chorobą przewlekłą i nie ma jednoznacznej przyczyny ani lekarstwa. Zmiana diety i stylu życia to podstawa terapii, która może pomóc w kontrolowaniu objawów IBS, ale wymaga to czasu i cierpliwości.

Pacjenci z IBS powinni zwracać szczególną uwagę na swoją dietę i nawyki żywieniowe będąc pod stałą opieką dietetyka oraz lekarza. Pomoże to na prowadzenie odpowiedniej i indywidualnej terapii leczniczej.

SHARE
RELATED POSTS
Warsaw comic con 4 edycja
Warsaw Comic Con 4 edycja – zaproszenie
Escape room cela nr 4
Cela nr 4 – Wielki Wyścig!!!
Warsaw Comic Con
Warsaw Comic Con edycja 5 – zaproszenie

Leave Your Reply

*