Horrory i Thrillery

Obecność 2 – 2016 – pozycja obowiązkowa

obecność 2 2016 recenzja

Podobnie jak Obecność, tak i kolejna część Obecność 2 powinny być pozycją “must watch” dla każdego fana kina grozy. Obecność 2 w prawdzie opowiada zupełnie inna, nową historię, w której to małżeństwo Demonologów zostaje poproszone przez kościół katolicki w rozwiązaniu pewnego demonicznego problemu. I dokładnie tak jak jest to przedstawione w filmie, historia z Obecności 2, jest jednym z najlepiej udokumentowanych zjawisk paranormalnych z udziałem sił nadprzyrodzonych.

W filmie ponownie spotykamy Patricka Wilsona i Verę Farmiga, wcielających się w rolę Eda i Lorraine Warrenów. To właśnie oni, pomimo wyraźnej obawy i sprzeciwu Lorraine, wyruszają by pomóc rodzinie, w której jedno z dzieci wykazuje wyraźne objawy opętania. Wyjaśnia się także, co tak bardzo przeraziło Lorraine przy wcześniejszych sprawach (temat był poruszony w pierwszej części Obecności), że wycofała się z “życia” na kilka dni. Była to wizja śmierci jej męża, Eda. Była to wizja, która w drugiej części Obecności zaczęła się spełniać. Była to wizja, która miała się ziścić, w której to demoniczny byt, obrawszy sobie za cel Lorraine i jej  bliskich, miał doprowadzić do uśmiercenia Eda Warrena. Lorraine jednakże otrzymała pewną broń do ręki, konkretniej mówiąc wiedzę, która pozwoliła jej pozbyć się demonicznej siły i wypędzić ją, miejmy nadzieję, raz na zawsze.

Film jest na tyle ciekawy, że został on oparty na prawdziwych faktach. Na wydarzeniach, które miały miejsce w latach 70, dwudziestego wieku w Londynie, które to wydarzenia były nagłaśniane przez lokalne media, a zapisy zdjęć jak i audio i wideo, zachowały się po dziś dzień. Bardzo ciekawe w moim mniemaniu, było zestawienie w napisach końcowych filmu, kadrów filmowych z prawdziwymi zdjęciami, zarówno rodziny, Warrenów, jak i wszelkich innych uchwyconych zdarzeń, w tym tych, które nie do końca można racjonalnie wyjaśnić.

Obecność 2 jest trzecim z kolei filmem nawiązującym do pracy i życia małżeństwa Warrenów, zaraz za Obecnością i Annabelle, ale przed Annabelle 2 i Zakonnicą (w której do dowiadujemy się jak postał demoniczny byt i dlaczego przybrał postać Zakonnicy).

Jak już wspominałem w jednym ze wcześniejszym wpisów, wokół serii filmów na podstawie opowieści Warrenów pojawiła się ciekawa sprawa o uznanie praw autorskich do cyklu, w której to Walt Disney miałby udowadniać istnienie duchów i sił nadprzyrodzonych. Czekamy z niecierpliwością na rozwój wydarzeń i w odpowiednim czasie na pewno cały przebieg tej potyczki sądowej, zostanie przeze mnie opisany 🙂

Z niecierpliwością również czekamy na informacje nt kolejnej części: Obecność 3 – na chwilę pisania tego artykułu pojawiły się jedynie informacje, że film taki powstanie, ale nie ma szczegółów czego będzie dotyczył, czy fabuła będzie oparta na faktycznych wydarzeniach czy też będzie fabularną fikcją.

 

SHARE
RELATED POSTS
egzorcyzmy molly hartley recenzja
Egzorcyzmy Molly Hartley – recenzja, czy warto obejrzeć?
„Rogi” – recenzja filmu w reżyserii Alexandre’a Aja
obecność 3 na rozkaz diabła
Obecność 3 Na rozkaz diabła 2021 – recenzja

Leave Your Reply

*