Recenzje

Pytania małe i duże prosto od dziecka

Pytania małe i duze prosto od dziecka

Pytania małe i duże to jedna z kilku książek od wydawnictwa Zaklęty Papier, którzy sami piszą że mają “Książki dla całej rodziny”. Patrząc na ich tytuły (z wyłączeniem jednej) jestem absolutnie pewna, że to hasło jest prawdziwe! Jestem już dorosła, ale lubię czytać książki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jedynie książki dla najmłodszych sobie odpuszczam.

Wilga Ćwirko to nasza dziewięcioletnia bohaterka, która zostaje postawiona przed faktem, że jej rodzice się rozwodzą i bez pożegnania się z przyjaciółkami wyjeżdża na całe wakacje do dziadków. Po powrocie przyjdzie zmierzyć się jej z zachowaniem najlepszej przyjaciółki, która już ma nową BFF. Powrót do szkoły jest jednak trudniejszy niż się zdaje naszej Wildze i zaczyna kłamać, aby jej sekret nie wyszedł na jaw. Wilga jak na 9latkę jest bardzo świadoma i dojrzała. Zauważa nawet drobne zmiany w zachowaniu rodziców i ciężko jej przywyknąć do nowej sytuacji, zwłaszcza że nie wszystkie koleżanki ze szkoły jej to ułatwiają.

Morał dla małych i dużych

Niezależnie od tego ile macie lat możecie sami wynieść morał z tej książki. Najlepiej gdy będziecie czytali ją wspólnie z dziećmi i dyskutowali o zachowaniach poszczególnych osób. Dziecko z pewnością samo zauważy różne zachowania Wilgi oraz jej koleżanek czy kolegów, które są właściwe, a które wręcz niegrzeczne i nie powinno się tak robić gdyż można komuś sprawić przykrość. Być może również zaczną zadawać Wam różne pytania, które je nurtują a nie mieli wcześniej ku temu okazji. Znajdziemy tutaj fragmenty o nawiązywaniu nowych przyjaźni bądź kamuflowanie przez brawurę własnych sekretów, których wolałoby się nigdy nie ujawniać.
Rodzice Wilgi się rozwodzą i myśleli że dotyczy to tylko ich, a przecież całe życie córki zostaje wywrócone do góry nogami. Zapomnieli o tym, sądząc że tego nie odczuje. Jako osoby dorosłe możecie zobaczyć jak dziecko widzi rozwód rodziców i czy to faktycznie jest dla niego “bezproblemowe”. Nasze decyzje osób dorosłych również mają odzwierciedlenie na życiu dzieci, którymi się zajmujemy i nie możemy o tym zapominać.

Książka jest podzielona na 20 rozdziałów, które mogą zostać idealną dobranocką 🙂 W każdym razie ja tak ją czytałam i był to strzał w dziesiątkę! Książka idealnie pokazuje świat widziany oczami dziecka, ich sposoby na rozwiązywanie problemów i radzenie sobie z nimi. Dla części dorosłych zakończenie może wydawać się zbyt pozytywne albo proste, ale nie zapominajmy że dzieci znacznie łatwiej sobie wybaczają i z powrotem wracają do zwykłej przyjaźni.

Pytania małe i duze prosto od dziecka
źródło: zdjęcie własne
SHARE
RELATED POSTS
Instytut Stephen King recenzja książki
Instytut (2019) – Stephen King – w imię wyższego dobra
Zimne ognie Simon Beckett
„Zimne ognie” Simon Beckett – uważaj, czego sobie życzysz
Dziewczyna z pociągu - recenzja książki
Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins – recenzja książki
4 komentarze
 • włóczykijka
  30 kwietnia 2020 at 10:42

  Z takich książek zazwyczaj płynie niezwykle wartościowe przesłanie. Często oczywiste, ale w zabieganym, dorosłym życiu niedostrzegalne i nie doceniane… 🙂 Muszę zainteresować się ofertą tego wydawnictwa.

  • Mroczny.pl
   1 maja 2020 at 07:26

   Polecam i Twój komentarz jest dokładnie w punkt!

 • TosiMama
  30 kwietnia 2020 at 08:45

  Świetna, bardzo mądra książka. Warto ją przeczytać nie tylko wtedy, kiedy dzielimy przygody głównej bohaterki.

 • Bookendorfina Izabela Pycio
  30 kwietnia 2020 at 06:41

  Chętnie przygarniamy takie książki do naszej domowej biblioteczki, lubimy rodzinne czytanie i wymienianie się czytelniczym wrażeniami. 🙂

Leave Your Reply

*