Seriale

Słowianie (1 Sezon) – recenzja

Słowianie serial

Słowiańska mitologia przeplatana barwnymi postaciami w klimatycznym świecie

Słowianie – o czym jest?

Historia opowiedziana nam w serialu dzieje się około VI w. n. e. umiejscowiona w bliżej nieokreślonym regionie – gdzieś w dorzeczu Karpat. Poznajemy losy dwóch grodów słowiańskich. Jednego rządzone przez rozsądnego przywódcę, drugi przez tyranicznego władcę. Poznajemy zwyczaje, obyczaje i tradycje słowiańskie – nie wszystko do końca zgodne z zapisami historycznymi, jednakże takie błędy trzeba wybaczać. Owa produkcja ukraińsko-słowiańska i tak wiele robi na rzecz popularyzacji i rozpowszechnienia tradycji, kultury i mitologii słowiańskiej – pomimo iż owa mitologia posiada niewiele wiarygodnych źródeł.

Bohaterowie, których polubimy lub znienawidzimy już od pierwszych scen, poprzez swoje decyzje, otaczajace ich strefy wpływów, żądze i cele, splatają własne losy i decydują, nie zawsze świadomie, o własnym i czyimś życiu. Do tego w tle mamy istotne zagrożenie ze strony Awadów (agresywny i łupieżczy lud).

Słowianie – czy warto obejrzeć?

Słowian ogląda się stosunkowo lekko i przyjemnie. Dla fanatyków tradycji i kultury słowiańskiej, może powodować kilkukrotny zgrzyt zębami ze względu na przedstawienie niektórych obrzędów czy obyczajów. Dla historyków, może stanowić problem zbyt mocne nawiązanie do magii i czarów, bądź elementy nie do końca zgodne z ówczesnymi czasami. Mimo wszystko serial ogląda się naprawdę z zainteresowania. Historia opowiedziana jest w ciekawy sposób, choć jednocześnie nieco pozbawiona bardzo dużych zwrotów akcji. Raczej nie poczujemy się tutaj nagle zaskoczeni z odcinka na miesiąc. Jest natomiast wartka akcja, przeplatana magią, walką i miłością – a wszystko to w fantastyczno-realistycznym świecie. Zdecydowanie polecam 🙂

Słowianie – gdzie można obejrzeć?

Serial Słowianie, liczący 12 odcinków, miał premierę w 2021 roku. Dostępny jest do obejrzenia na platformie Amazon Prime Video.

Słowianie – czy i kiedy będzie 2 sezon?

W chwili pisania tej recenzji, nie ma potwierdzonych informacji jakoby drugi sezon serialu miał powstać. Weźmy pod uwagę fakt, że produkcja I sezonu była dość droga jak na “lokalne” warunki. Niestety serial nie zdobył też wielkiej popularności. Może za sprawą Amazon Prime Video zostanie nieco bardziej rozpropagowany i rozpopularyzowany, co skłoni inwestorów do pochylenia się nad ewentualną kontynuacją. Fabuła serialu bez problemu pozwoliła by na dalszy ciąg historii. Pamiętajmy także, że jest to serial produkcji ukraińsko-słowackiej. Sytuacja geopolityczna regionu nie jest tutaj również bez znaczenia.

Słowianie – trailer

A poniżej oczywiście link do trailera 🙂

SHARE
RELATED POSTS
Serial Wiedźmin na Netflix – znamy datę premiery!
Super Drags
Super drags … kreskówka chyba dla dorosłych
Chyłka Zaginięcie pressbook
Chyłka (serial) – czy powstanie 5 sezon?

Leave Your Reply

*