Książki

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa – komiks paragrafowy

komiksy paragrafowe cztery śledztwa sherlocka holmesa

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa to moje pierwsze podejście i doświadczenie z tworem jakim jest komiks paragrafowy. O tyle z dużą dozą entuzjazmu podszedłem do tego tematu. I w tym wyjątkowym wypadku, od razu zdradzę zakończenie mojej recenzji, niestety zawiodłem się na tymże tytule … .

Zalety Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa

W komiksie możemy wcielić się w rolę samego Sherlocka Holmesa, kiedy to rozwiązywanie zagadek będzie nieco trudniejsze, bądź w dr Watsona – z prostszym scenariuszem odkrywania tajemnic. Samo wykonanie komiksu jest całkiem przyzwoite. Grafiki ładnie wykonane, w ciekawym i przejrzystym stylu. Okładka twarda, wytrzymała, a sama książka, podczas jej wielokrotnego wertowania w tą i nazad, nie rozlatuje się. I na tym niestety chyba pozytywy się kończą 🙁

Wady Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa

Komiks paragrafowy, jakim są Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa zbudowany jest nieco … niedbale. Prostolinijność całej fabuły i niekiedy nadinterpretacja niektórych wydarzeń, pozostawia wiele do życzenia a jednocześnie psuje całą zabawę. W książce w wielu miejscach można spotkać się z oczywistymi faktami, które są podniesione do rangi tajemnicy. Ponadto, niektóre zagadki, bądź ich rozwiązania, są nieintuicyjne, z góry narzucające określoną linię rozwiązania. Jednocześnie, co jest nieco zaskakujące, pomimo owego pomieszania z poplątaniem, rozwiązania zagadek są stosunkowo proste i nie skłaniają czytelnika do większego główkowania bądź dochodzenia tajemnic. W kluczowych momentach jednak, jeżeli czegoś się nie domyślisz, to danej zagadki nie rozwiążesz. Historie są tak zbudowane, że nie ma możliwości po samych dowodach dojść do rozwiązania.

Kolejna kwestia, to aspekt techniczny – zbudowania całego komiksu i jego numeracji. Zdarzyły się dwa numerki, które kierowały w zupełnie inne miejsce niż powinny, zatem pojawia się tutaj problem z samą numeracją poszczególnych elementów powieści co skutecznie może utrudnić rozrywkę.

Wydawca

Niestety, ale w moim mniemaniu, na duży minus zasługuje także wydawca komiksu. Może zastanawia Was, dlaczego w tym wpisie nie ma żadnych zdjęć przez nas wykonanych? Otóż, napisałem wiadomość mailową do wydawcy z prośbą o udostępnienie oficjalnych materiałów promocyjnych owego komiksu, jak i zdjęć okładki książeczki, tak abyśmy mogli wzbogacić naszą recenzję odpowiednimi grafikami. Dodatkowo wykonalibyśmy samodzielnie 2-4 zdjęcia i artykuł byłby o wiele ciekawszy. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy przez tydzień nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Wysłałem ponownie maila z przypomnieniem, kolejne dwa tygodnie i cisza. Po prostu zostaliśmy olani 🙂 I owszem, zdarzyło nam się to pierwszy raz, gdyż do kogo wcześniej byśmy nie pisaliśmy z zapytaniem o materiały promocyjne i prasowe, to zawsze otrzymywaliśmy jakąkolwiek odpowiedź (nawet do dużych wydawnictw czy producentów i dystrybutorów) – w końcu to co robimy to darmowa reklama. A tutaj proszę, taka niespodzianka. Dlatego też, postanowiłem ograniczyć w tej recenzji wyjątkowo ilość zdjęć do minimum. Nie wiem skąd wyniknął brak odpowiedzi, ale obiektywnie traktując każdego wydawcę/dystrybutora czy producenta, do którego zwracamy się z kontaktem, tutaj niestety efekt był słaby.

Czy to już koniec?

Na koniec jedynie mogę jeszcze napisać, iż pomimo, że na Czterech śledztwach Sherlocka Holmesa nieco się zraziłem i zawiodłem, to mimo wszystko wykonam jeszcze jedno podejście do komiksów paragrafowych i spróbuję kolejnej publikacji wydawnictwa FoxGames.

A może Wy mi polecicie, któryś z tytułów, na którym się nie zawiodę, gdzie fabuła nie będzie prostolinijna jak kij od szczotki? Czekam 🙂

SHARE
RELATED POSTS
klasyka kryminału
Klasyka kryminału: Top 5 niezapomnianych powieści detektywistycznych
Hermiona Granger jako silna kobieca bohaterka
Hermiona Granger: siła kobiecego charakteru – analiza rozwoju postaci
Plany czytelnicze na najbliższy czas
Plany czytelnicze na najbliższy czas
10 komentarzy
 • Katarzyna Mirek
  19 września 2018 at 08:45

  Po Twojej recenzji po taką formę nie sięgnę, jeśli chodzi o komiks. Szczególnie za nimi nie przepadam więc wolałabym coś wow, a tego tutaj nie ma 🙁 A szkoda bo tematyka mogła być bardzo wciągająca

  • Mroczny.pl
   19 września 2018 at 19:55

   Spróbuj innego komiksu, może wtedy będzie lepiej 🙂

 • Wiewiórka w okularach
  18 września 2018 at 21:26

  Pierwszy raz widzę na oczy taką formę komiksu… I chyba zastanowię się nad jej zakupem, ale nie będę swojej przygody z tym typem rozpoczynać od Sherlocka.

  • Mroczny.pl
   18 września 2018 at 22:16

   Wydawnictwo ma również kilka innych komiksów paragrafowych wiec powinnaś znaleźć coś dla siebie 🙂

 • TosiMama
  18 września 2018 at 20:25

  Nie słyszałam o takim komiksie, a zapowiada się znakomicie!

  • Mroczny.pl
   18 września 2018 at 22:16

   Zobacz koniecznie również inne komiksy paragrafowe 🙂

 • Aleksandra
  18 września 2018 at 20:21

  Z komiksami mi nie po drodze. Sherlocka tez jakoś znam tylko w wersjach filmowo-serialowych i chyba już tak pozostanie 😉

  • Mroczny.pl
   18 września 2018 at 22:15

   A, który serial/film polecasz najbardziej?

 • Magda
  18 września 2018 at 20:10

  Uwielbiam Sherlocka, ale w wersji komiksowej jeszcze nie miałam okazji.

  • Mroczny.pl
   18 września 2018 at 22:15

   Jest dużo skakania po książce, nie każdemu podpasuje, ale warto spróbować z sama formą, a nóż podpasuje 🙂

Leave Your Reply

*