Książki

Epic Fantasy: top 10 książek, które wciągną Cię na długie godziny czytania

epic fantasy TOP 10 książek

Fantasy to gatunek literacki, który przenosi nas w magiczne światy pełne przygód, potworów i niezwykłych bohaterów. Jednak w dzisiejszym bogatym świecie literatury fantastycznej wybór odpowiedniego cyklu może być wyzwaniem. Dla miłośników epickiego fantasy przygotowaliśmy zestawienie pięciu cykli, które nie tylko zapewnią Ci długie godziny czytania, ale także przeniosą do niezapomnianych krain pełnych tajemnic, magii i niebezpieczeństw.

  • “Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina

Zaczynamy od jednego z najbardziej znanych cykli fantasy, które zdobyło uznanie czytelników na całym świecie. “Pieśń Lodu i Ognia” to saga, która skupia się na walce o tron Żelaznego Tronu w krainie Westeros. Skomplikowana fabuła, zaskakujące zwroty akcji i bogaty świat stworzony przez Martina sprawiają, że te książki są nie tylko długie, ale również niezwykle wciągające.

Warto sięgnąć po sagę o Wiedźminie Geralcie nie tylko dla fanów gier komputerowych. Sapkowski stworzył fascynujący świat, w którym magia, potwory i polityczne intrygi łączą się w wyjątkowy sposób. Czytelnik zostaje porwany przez przygody głównego bohatera, wędrującego przez królestwa pełne niebezpieczeństw i tajemnic.

  • “Inheritance Cycle” Christophera Paoliniego

Ten cykl, rozpoczynający się od książki “Eragon”, to epicka podróż po świecie Alagaësii, wypełniona smokami, magią i heroiczna walką o wolność. Paolini w mistrzowski sposób buduje świat i kreuje postacie, czyniąc tę serię niezapomnianą dla czytelników, zarówno młodszych, jak i starszych.

  • “Malazan Book of the Fallen” Stevena Eriksona

To cykl, który wymaga pewnego zaangażowania czytelniczego, ale nagroda jest tego warta. “Malazan Book of the Fallen” to monumentalna epopeja, obejmująca dziesięć tomów, z niesamowicie rozbudowanym światem, bogactwem postaci i skomplikowaną fabułą. Dla tych, którzy szukają wyzwania w świecie fantasy, ta seria to doskonały wybór.

  • “The Stormlight Archive” Brandona Sandersona

Brandona Sandersona z pewnością nie można pomijać w rozmowie o epickim fantasy. “The Stormlight Archive” to olśniewająca seria, w której autor eksploruje magiczny świat Roshar. Niesamowite potyczki, intrygi polityczne i fascynujący system magii sprawiają, że te książki są po prostu nie do odłożenia.

  • “The Name of the Wind” Patricka Rothfussa

“The Name of the Wind” to pierwsza część serii “The Kingkiller Chronicle”. Książka opowiada historię Kvothe’a, utalentowanego muzyka, czarodzieja i bohatera. Rothfuss w mistrzowski sposób buduje fascynujący świat, pełen magii i niezwykłych postaci. Książka jest połączeniem emocji, przygód i mistycyzmu, co sprawia, że trudno się od niej oderwać.

  • “Mistborn: The Final Empire” Brandona Sandersona

Inna znakomita seria Sandersona, “Mistborn”, rozpoczyna się od “The Final Empire”. Autor eksperymentuje z konwencją epickiego fantasy, tworząc niezwykły świat, w którym bohaterowie starają się obalić bezwzględnego władcę. System magii, zwany Allomancją, nadaje tej serii unikalny charakter.

  • “The Lies of Locke Lamora” Scotta Lyncha

To pierwsza część serii “Gentleman Bastard”, w której śledzimy losy grupy złodziei w mieście Camorr. Lynch łączy w tej książce intrygi przestępcze, czarodziejski realizm i humor, tworząc niezwykle wciągający mix. Bohaterowie są barwni, a świat mistrzowsko skonstruowany, co sprawia, że “The Lies of Locke Lamora” to lektura godna polecenia.

  • “The Broken Empire Trilogy” Marka Lawrence’a

Rozpoczynając od “Prince of Thorns”, seria “The Broken Empire Trilogy” przenosi czytelnika do mrocznego i brutalnego świata. Lawrence stworzył antybohatera Jorga Ancratha, którego losy śledzimy od młodości do dorosłości. To epickie fantasy pełne intryg politycznych, walki o władzę i moralnych dylematów.

  • “The Wheel of Time” Roberta Jordana

Ostatnią, ale zdecydowanie nie najmniej istotną, jest seria “The Wheel of Time” autorstwa Roberta Jordana (i później Brandona Sandersona). To monumentalne dzieło obejmujące aż czternaście tomów, w których śledzimy losy bohaterów w epickim starciu dobra ze złem. To jedno z najbardziej kompleksowych dzieł fantasy, które zachwyci fanów gatunku.

Te tytuły to prawdziwe perełki w świecie epickiego fantasy, które z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych chwil podczas lektury. Teraz wystarczy tylko wybrać, w który fantastyczny świat chcesz się zanurzyć!

Oczywiście, wybór najlepszego cyklu zależy od osobistych upodobań, ale każdy z powyższych zestawionych tu cykli oferuje wyjątkowe doświadczenie czytelnicze, które wciągnie Cię na długie godziny czytania. Czy jesteś gotów na podróż do fantastycznych światów? Otwórz jedną z tych książek i przygotuj się na niezapomnianą przygodę!

SHARE
RELATED POSTS
książka a adaptacja filmowa
Harry Potter na ekranie: porównanie książek z filmami – czy adaptacje spełniły oczekiwania?
Neva
Neva – Sara Grant
x-files - z archiwum x
The X-Files – Z archiwum X vol. 1 i vol. 2 – komiks

Leave Your Reply

*