Fantasy i Sci-Fi

Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem (2003) – legendy po polsku

Stara Baśń - kiedy słońce było bogiem

Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem, czyli początki legend o powstaniu Państwa polskiego. Poznaj losy kilku bohaterów polskich legend – ku tworzeniu autorytetów jak i ku przestrodze.

Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem – o czym jest?

Życie Polan nie należy do najprostszych. Muszą zmagać się z siłami natury, najazdami nieprzyjacielskich plemion, wszechobecną i często przychodzącą śmiercią, a to tego jeszcze kapryśne i nie zawsze przychylne pogańskie bóstwa. W tym świecie, niektórzy starają się żyć uczciwie, prosto ale i godnie. Film powstał na podstawie książki – Józefa Ignacego Kraszewskiego. Przedstawia poprzez pryzmat zwyczaje i tradycje słowiańskie. Odnosi się bezpośrednio do religii pogańskiej i wszystkiego co z nią bezpośrednio i pośrednio związane. W ciekawy sposób opisująca polską naturę – zwaśnienie ludzi, podziały, różne zdania i wizje, często na ten sam temat. W filmie mamy także wątek Wikingów, którzy zostali przedstawieni w mojej ocenie dość komicznie i nad wyraz nie historycznie.

W ciekawy sposób został wpleciony wątek Popiela, władcy Kruszwicy. Notabene, jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych tegoż miasta – wieża w Kruszwicy … inaczej zwana “mysią wieżą”. A dlaczego mysia? Tutaj już Was odsyłam do jednej z polskich Legend 🙂 Jak myszy zjadły Popiela 🙂

W filmie tym możemy obejrzeć jedną ze scen filmowych, która niewątpliwie zapada w pamięć. Mianowicie, mam tutaj na myśli krzyk, wrzask, wręcz spazmatyczny żal postaci (żony Popiela) granej przez Małgorzatę Foremniak. Naprawdę jest to pełny kunszt warsztatu aktorskiego. Wielki plus!

Na wzmiankę zasługuje również ścieżka dźwiękowa, z czołową piosenką Kasi Pietras i Beaty Kozidrak – Stara Baśń. Do przesłuchania poniżej:

Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem – czy warto obejrzeć?

W oryginalny sposób przedstawiona “mitologia słowiańska”, oraz jedna z legend polskich, zawierająca w swojej fabule takie postacie jak: Popiel, Piastun, Ziemowit, Mściwuj, Krzesimir, Jarucha czy Jaga. Na pewno nie możemy tego filmu brać pod kątem historycznym, gdyż zniechęcimy się i poczujemy oszukani. Jednocześnie powinniśmy obejrzeć go jako ciekawe przedstawienie fantastycznego świata, ciekawej legendy polskiej, jednakże po części w rzeczywistych realiach początków Państwa polskiego.

Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem – trailer:

SHARE
RELATED POSTS
top 10 filmów które zmieniły science fiction
TOP 10 filmów Science Fiction, które zmieniły przyszłość kina
analiza magii w Harrym Potterze
Wiedza przeciw ciemnej mocy: analiza magii w świecie Harry’ego Pottera
Zabójcze maszyny 2018
Zabójcze maszyny – Mad Max w niecodziennym wydaniu – zapowiedź

Leave Your Reply

*